Az alapítványról

Az alapítvány célkitűzései:

Egészségmegőrzés

Társadalmi összefogás az emberek életminőségének javításáért, az emberek testi-, lelki- és szellemi fejlődésének elősegítéséért, gyermekeinek neveléséért, védelméért, hagyományaink, embertársaink megsegítéséért, kultúránk ápolásáért.

Szociális tevékenység

A hátrányos helyzetű csoportok esélyegyenlőségének elősegítése, a szocializációs hátrányok leküzdése a közösségi nevelésen keresztül, az emberi jogok védelme, az ember szabadsághoz, szabad véleménynyilvánításhoz, emberhez méltó környezethez, az egyenlő bánásmódhoz való jogának védelme; az etnikai-, vallási csoportok vagy kisebbségek – így a romák jogainak védelme.

Környezetvédelem

Ismeretterjesztés, a természettudományos oktatás gyakorlatiasabbá tétele, korszerű természetvédelmi szemlélet elterjesztése, a helyi lakosság aktív környezetvédő tudatának fejlesztése és ennek érdekében széleskörű tájékoztatása a környezetvédelemmel kapcsolatos kérdésekben, az ökológiai környezet védelme, ezen belül a föld, víz, levegő, az élővilág védelme a káros behatásokkal szemben, illetve ezek megújulásában, regenerálódásában való segítségnyújtás

Az alapítvány létrejöttének fő mozgatórugója az volt, hogy a helyi adottságoknak és hagyonmányoknak megfelelően létrejöjjön egy mikrógazdaság, ahol az érintettek elsajátítva a növény- és állattermesztés alapvető és később mélyebb fortélyait, gyakorlatba ültetve tényleges szakképesítést szerezzenek, amit persze nemcsak a munka világában tudnak majd kamatoztatni, hanem cél az önálló és önellátó gazdasági tevékenység elvégzésének képessége is.

A felnőttképzés már ebből következik, de nem a kötelező, hanem a gyakorlati oldaláról megközelítve. Így természetes hozadékaként megkezdődik a cigányság beintegrálódása a társadalomba, és természetesen a bátrabbak és az elhivatottabbak további magasabb fokú képesítéseket is szerezhetnek. Az alapítvány egy 1200 m2 belterületű kertben - a hozzá tartozó gazdasági épülettel, amely egyben az elméleti oktatás helyszíne is - és további 5,5 Ha külterületű szántón gazdálkodik.

3016 Boldog, Kossuth út 30. sz. alatti lakóház és a hozzá tartozó 1200 m2 termőföld, amit irodai és kertészeti munkálatokra fordított. Az alapítvány folytatott: (kisebb) építőipari tevékenységet, amit alvállalkozókkal végeztetett el. Az épület körül karbantartási munkálatokat, melyet önkéntesen, társadalmi munkában végeztek. A tavasz beálltával megkezdődött a földművelés, ami szántással majd vetéssel, végül a termés leszedésével, illetve újabb szántással végződött.

A termény kukorica volt. A vetőmagot és a szükséges munkaeszközöket az alapítvány biztosította, a munkálatokat természetesen a projektben résztvevő emberek végezték. A projektben résztvevők létszáma: 5 fő. A megtermelt és learatott kukoricát a résztvevők kapták meg. Kulturális rendezvény, aminek egyik célja a projektben résztvevők “egymásra hangolása”, valamint az alapítvány működésének jövőbeli bemutatása volt.

Tájékoztató ROMEOK Alapítvány aktuális programjairól:

Folyamatos szociális és kulturális rendezvényekkel segítjük elő a roma és nem-roma polgárok társadalmi integrációját. Aktuális projektjeink: Kerékpáros és sportnapok, ruha és ételosztás, önkéntes képzés, csapatépítő tréning, életvezetési és szaktanácsadások, ifjúsági programok, családi nap, drogprevenció, iskolai és óvodai kézműves foglalkozások, népitánc és hagyományőrzés, táboroztatások, zenei programok támogatása, szponzorizáció.